Start arrow Malta 2014 arrow Malta - Malta w pigułce - program zwiedzanie + wypoczynek
Malta - Malta w pigułce - program zwiedzanie + wypoczynek
Program imprezy

1 Dzień
Przylot na Maltę, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

2 Dzień
Śniadanie w hotelu.
CZAS WOLNY na: spacer, kąpiel w basenie lub spacer przepiękną promenadą morską poznanie okolicy czy zakup pamiątek.

Na Malcie proponujemy Państwu:

KUCHNIĘ
Na Malcie polecamy kuchnię włoską – dania typu pizza lub pasta od 6/7 EUR, kawa od 1,30 EUR lub lokalną kuchnię maltańską.Należy  też skosztować chociaż raz potraw z lokalnych produktów, czyli dania z królika (fenek) często polewany czerwonym winem czy potrawy z ryb i owoców morza.

Typowe maltańskie przystawki to z kolei:
- bigilla – pasta fasolowa, doprawiana czosnkiem, pietruszką, oliwą i octem, czasami także papryczką chili
- okrętowe herbatniki – czyli okrągłe twarde placuszki z mąki i wody
- Ġbejna – dobrze przyprawiony owczy ser w pieprzu
- biała kiełbasa

Z pamiątek lub rzeczy do zakupienia polecamy lokalne:
- miody (od ok. 2 EUR za malutki słoiczek),
- wina białe lub czerwone
- kapary
- lokalne koronki
- ciastka: mqaret - najbardziej charakterystyczne dla Malty, w kształcie rombów, nadziewane farszem z daktyli i przyprawione anyżkiem, kannoli - ciastek w kształcie cygara, nadziewanych serem ricota i kandyzowanymi owocami. Na duże uroczystości zamawia się w cukierniach tortę - bardzo słodkie ciasto z mielonymi migdałami. W ostatni weekend karnawału przygotowuję się prinjolatę - ciasto z orzeszkami piniowymi. W czasie postu piecze się ciasteczka bez jajek i tłuszczu - kwarezimal - ciastko migdałowe polane miodem i posypane pistacjami. Zimą popularne są qaghaq tal-ghasel - obwarzanki nadziewane kaszą manną i kandyzowaną skórką. W czasie Wielkanocy można kupić figolli - ciasteczka w kształcie figurek, udekorowane kolorowym lukrem i czekoladowym jajeczkiem. Wewnątrz jest migdałowe nadzienie. Przysmakiem jest także nugat (qubbajt) sprzedawany podczas festynów na ozdobnych straganach.
 
Jeśli chodzi o napoje to na Malcie można kupić rodzime wina i piwa. Przykładem może być Farson's Shandy - połączenie piwa i lemoniady. Najbardziej charakterystyczny napój to Kinnie - maltańska wersja coca-coli na gorzkich pomarańczach.

Wieczorem obiadokolacja. Nocleg.

3 Dzień
Śniadanie w hotelu.

Wyjazd na wycieczkę TRZY MIASTA
Dawna siedziba Joannitów, potem doki brytyjskiej marynarki śródziemnomorskiej, a obecnie Trzy Miasta na wschodzie: Vittoriosa, Cospicua i Senglea to jedno z najbardziej czarujących miejsc na Malcie. Wycieczka rozpoczyna się przejazdem przez Cospicue do miejscowości Vittoriosa - najmniej zniszczonego i najciekawszego miasta z całej konurbacji gdzie będzie możliwość spaceru przez urocze, wąskie uliczki przy których znajduje się wiele historycznych budowli oraz kościołów. Na końcu przejazd do Senglei gdzie znajduje się słynna wartownia Senglea Point Vedette, z której roztacza się wspaniała panorama Valletty oraz fortu St. Angelo.
Po zwiedzaniu z przewodnikiem transfer busem do hotelu i czas wolny na spacer lub wypoczynek nad basenem.
Obiadokolacja. Nocleg.
 
Wieczorem dla chętnych spacer z pilotem po okolicy, możliwość przejechania autobusem lokalnym do Paceville – dzielnicy barów i dyskotek.

4 Dzień
Śniadanie w hotelu.
Wyjazd na wycieczkę ZWIEDZANIE LA VALETTY
Stolica wyspy zachwyca niespotykaną nigdzie indziej na świecie warowną architekturą będącą dziełem zakonu Św. Jana – Joannitów. Główne ulice La Valetty i jej ogrody przenoszą zwiedzających w świat średniowiecza, którego oblicze pozostało niezmienione przez setki lat. W zachwycającej przepychem katedrze Św. Jana (wstęp płatny ok. 6 EUR) – całej zdobionej wewnątrz złotem można podziwiać niezwykłe ciekawostki – złotą statuetką Sokoła Maltańskiego oraz 2 oryginalne obrazy Caravaggio, który przebył na wyspie osobiście zaproszony przez Wielkiego Mistrza Zakonu Szpitalników.
Po zwiedzaniu z przewodnikiem transfer busem do hotelu i czas wolny na spacer lub wypoczynek nad basenem.

Fakultatywnie:

- ZAKUPY W LA VALETTCIE – z osobami chętnymi pozostaje pilot, powrót do hotelu komunikacją miejską (1,50 EUR bilet).

- REJS WOKÓŁ PORTU (Harbour Cruise) – ok. 18 EUR/os., godzinny rejs panoramiczny z portu w Sliemie wokół La Valetty i 3 miast. Doskonałe uzupełnienie tego, co do tej pory widzieliśmy, tym razem z perspektywy wody. Powrót do hotelu we własny zakresie komunikacją miejską (pilot przekaże informacje skąd odjeżdża autobus, bilet kupuje się u kierowcy).
Wieczorem obiadokolacja. Nocleg.

5 Dzień
Śniadanie w hotelu.
CZAS WOLNY na wypoczynek.

Fakultatywnie:

-  NAJŁADNIEJSZE PLAŻE MALTY – wyjazd z pilotem komunikacją miejską (bilet całodzienny 1,50 EUR, dojazd ok. 50 min. w 1 str.) na plażę w Melieha Bay – przepiękną piaszczystą plażę z kryształowymi wodami oraz długim płytkim podejściem. Leżaki na plaży płatne (4 eur leżak, 4 euro parasol) – jeśli posiadają Państwo własny ręcznik plażowy lub koc czy matę korzystanie z samej plaży nie jest odpłatne.

- REJS COMINO I BLUE LAGOON – ok. 48 EUR z lunchem na statku i transferem spod hotelu – całodniowy rejs wokół wyspy z 4 godzinnym przystankiem na plażowanie na Blue Lagoon – prześlicznej piaszczystej błękitnej lagunie o kryształowych wodach. Rejs odbywa się bez pilota, w trakcie rejsu komentarze po angielsku, niemiecku, francusku. Kapitan dokładnie instruuje o której wyjazd z plażowania.
Należy zabrać kremy przeciwsłoneczne oraz stroje kąpielowe i ręczniki. Leżaki na plaży na lagunie są płatne, ale można z własnym ręcznikiem lub matą korzystać bezpłatnie z samej plaży.
Wieczorem obiadokolacja. Nocleg.

6 Dzień
Śniadanie w hotelu.

Wyjazd na wycieczkę MDINA I RABAT– czarująca dawna stolica wyspy zwana Cichym Miastem. Na głównym placu miasta można podziwiać w 1 miejscu budynki, które powstawały kolejno w kilku stylach architektonicznych – od romańskiego, przez gotyk aż do baroku, a nawet pozostałości architektury arabskiej. Z murów tego miast położonego na wzgórzu rozciąga się panoramiczny widok na całą wyspę. Ulice Mdina są zaprojektowane zaś tak, aby złudzenia optyczne chroniły mieszkańców przez atakiem.
W drodze powrotnej krótki przystanek w MOSTA - gdzie znajduje się kościół o trzeciej największej na świecie - po Bazylice Św. Piotra w Rzymie oraz Agia Sofia w Istambule - kamiennej kopule. W kościele tym wydarzył się cud – w czasie II-giej wojny światowej schroniło się tam 300 os. (w tym kobiet i dzieci), jednak kopułę kościoła trafiła niemiecka bomba. Bomba przebiła kamień i spadła na środek kościoła, ale nie wybuchła. W ten sposób 300 os. zostało ocalonych. Replika bomby nadal znajduje się w kościele a na sklepieniu widać ślad przebicia.
Po zwiedzaniu transfer busem do hotelu.
Czas wolny do kolacji. Wieczorem obiadokolacja. Nocleg.

7 Dzień
Śniadanie w hotelu.
CZAS WOLNY na wypoczynek.

Fakultatywnie:

- NAJŁADNIEJSZE PLAŻE MALTY* – wyjazd z pilotem komunikacją miejską (bilet całodzienny 1,50 EUR, dojazd ok. 1,5 h w 1 str.) na plażę w Paradise Bay lub Golden Sands – 2 kolejne najładniejsze plaże Malty. Leżaki na plaży płatne (4 eur leżak, 4 euro parasol) – jeśli posiadają Państwo własny ręcznik plażowy lub koc czy matę korzystanie z samej plaży nie jest odpłatne.

- MASAXLOKK I TARSIEN* - wyjazd z pilotem komunikacją miejską (bilet całodzienny 1,50 EUR) do słynnej malowniczej wioski rybackiej Marsaxlokk, gdzie odbywa się lokalny targ. Po drodze odwiedzimy także Tarsien - miejscowość i stanowisko archeologiczne na Malcie, w pobliżu Valletty, w 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieści się tu kompleks budowli megalitycznych z okresu neolitu i epoki brązu  - starszy niż Stonehedge. Obiekty wzniesiono z obrobionych bloków skalnych i ozdobiono rytymi i malowanymi dekoracjami. Budowa najstarszej świątyni datowana jest na około 3 500 p.n.e.

- REJS GOZO – ok. 60 EUR – całodniowa wycieczka na siostrzaną trzykrotnie mniejszą od Malty – wyspę Gozo. Po 20-minutowej przeprawie da się zauważyć, iż pomimo podobieństw zarówno pod względem historycznym jak i zabudowy, Gozo posiada swój całkowicie odrębny charakter. Jest bardziej zieloną oraz malowniczą wyspą niż Malta, z dolin wyłaniają się płaskie pagórki, a horyzont naznaczają kopuły kościołów. Podczas wycieczki odwiedzimy wyrastający z morza, niezwykły łuk skalny, zwany Azure Window (Lazurowe Okno). Polecamy rejs łódkami na otwarte morze (4 EUR), starożytną cytadelę w stolicy Gozo – Victorii, kurort Xlendi z malowniczą zatoczką. Na końcu czas wolny na zakupy, w szczególności polecany zakup wyrobów wełnianych oraz ręcznie robionych koronek, z których słynie ta wysepka.
Wieczorem obiadokolacja. Nocleg.

* uwaga! ponieważ wyjazd odbywa się z pilotem, to pilot będzie towarzyć grupie tam, gdzie jest więcej chętnych. Pozostałe osoby dostaną informacje, jak dojechać do drugiej destynacji.

8 Dzień
Śniadanie w hotelu.
Wykwaterowanie, transfer na lotnisko, wylot.

Program jest ramowy. Kolejność punktów programu może ulec zmianie. Pilot nie ma uprawnień przewodnika lokalnego i nie może oprowadzać po zabytkach.


Tak, chcę zarezerwować / mam dodatkowe pytaniaTAGI: 2014, wakacje dla seniorów, Malta, wczasy, zwiedzanie, wypoczynek, Malta w pigułce
 
Oferty wypoczynku dla seniorów | TravelSenior.pl